ANA SAYFAYA GiTMEK iÇiN TiKLa..

 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 PİR HÜNKÂR HACÊ BEKTAŞ VELİ HACCA GİTMEDİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
aydo_62Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 22/06/08
Yaş : 28

MesajKonu: PİR HÜNKÂR HACÊ BEKTAŞ VELİ HACCA GİTMEDİ   Paz Tem. 06, 2008 2:44 pm

PİR HÜNKÂR HACÊ BEKTAŞ VELİ HACCA GİTMEDİ

1240 BABAÎ ÖZGÜRLÜK HAREKETİ HAKKINDA BAZI BİLGİLER

BOY: Kavim, Aşiret. Büyük kol.

12si Bozok ve 12si Üçok olmak üzere, Oğuzlarda 24 boy vardır.

1)Bozoklar:Kayı, Bayat, Alkaevli, Karaevli, Yazır, Döğer, Dodurga, Yaparlı, Avşar, Kızık, Beğdili, GARKIN.

2)Üçoklar: Bayındır, Biçene, Çavundur, ÇEPNİ, Salur, EYMÜR, Alayundlu, Üreğil, İğdir, Büğdüz, Yıva, Kınık

OBA: Bir Boy’un parçalarıdır. Oba boy’ların adını taşıyabilir ama gittiği bölgeden, coğrafyadanda ad alabilir veya oraya adını verebilir. 5-15 çadırlık oba olabilir, ama bu sayı zamanla onlarca, yüzlerce çadıra ulaşabilir.

OCAK: Obanın parçasıdır. Göçebe bir toluluğun en küçük birimidir.

OYMAK: Farklı Boy’ların obalarının bir araya gelmesiyle oluşan topluluktur. Karışık barınırlar yani iç içe bulunurlar.

EL / İL: Boyların yada Oymakların bir araya gelmesiyle oluşan çok kalabalık göçebe topluluklarıdır. Halep veya Şam Türkmenleri birer EL yada İL’dir.

Kavramları açıkladık. İşte Baba İlyas, Dede Garkın, Hacê Bektaş gibi Alevî erenler bu boy, oba, ocak gibi göçebe birimlerin birer üyesidir, ferdidir. O devirlerde topluluğun önde gelenleri boy, oba, ocak, oymak gibi birimlerin adıyla anılırlar. Yani dönemin dil yapısı temel alınarak irdelenebilir. O dönem Erenleri, topluluk önde gelenleri: DEDE, BABA, EDE, HACI, ŞEYH, ABDAL, SULTAN gibi ünvanlar, sıfatlar alırlardı. Kimi inançsal, kimi sosyal ve kimide yöneticilikle ilgili sıfat ve ünvanlar alınırdı yada verilirdi.
Türk toplumunda adın önemi pek yoktu. Önemli olan ünvanlardı. Çünkü kişi gösterdiği bilgelikle, cesaretle, güçle vb durumlarla ilgili ünvan alırdı. Mehmet adında ki hükümdar fetheder Fatih olur ; devlet adamıdır Sultan olur, Fatih Sultan Mehmet olur, Bayezid, hızlı, çeviktir, Yıldırım Bayezid olur daha daha dahada çoğaltılabilir.

BABA İLYAS adını ele alalım: İlyas adı değildir. İLYAS, Oğuzların üçoklar koluna bağlı EYMÜR boyunun OBAsıdır. Yani İlyas oba ismidir ve oba EYMÜR boy’una bağlıdır. Bu durumda:
BABA İLYAS: İlyas obasının Babası anlamına gelir. Yada İlyas obasından olan Baba. BABA İLYAS’ın asıl adı RESUL’dur.

DEDE GARKINadını ele alalım: Garkın adı değildir. GARKIN, Oğuzların Bozoklar koluna bağlı GARKIN boyudur.Yani GARKIN boy ismidir. Bu durumda:
DEDE GARKIN: Garkın Boy’unun Dedesi anlamına gelir. Yada Garkın Boy’undan olan Dede . DEDE GARKIN’ın asıl adı NUMAN’dır.

HACÊ BEKTAŞ adını ele alalım: Bektaş adı değildir. BEKDEŞ, Oğuzların Üçoklar koluna bağlı ÇEPNİ boy’unun OBAsıdır. Yani BEKDEŞ oba ismidir ve ÇEPNİ boy’una bağlıdır. Bu durumda:
HACÊ BEKTAŞ: Bekdeş obasının Hacısı anlamına gelir. Yada Bekdeş obasından olan Hacı. HACI BEKTAŞ’ın asıl adı MUHAMMED yada İBRAHİMdir.

Hacı ise Dai, önder demektir. Bildiğimiz Hacılıkla hiçbir ilgisi ve bağlantısı yoktur. Aslı Hacê’dir.Yukarda ortaya koydum. Şöyle düşünün Ahmet Yesevi, Lokman Perende, Hakim Süleyman Ata, Said-i Nursi, Yavuz Selim (lanet olsun), gibi gibi gibi…… binlerce Müslüman ve tarikat şeyhi Hacca gidiyor ama adının başında HACI yok; ama gitmediği kesinlikle bilinen ve Benim kabem insandır diyen bir ALEVÎ önderinin adının başına hacca gitmişte Hacı ünvanını almıştır deniyor: hadi ordan, adama gülerler. Yüz binlerce Alevî, (bilinen tarihle) pirlerine uyduğu için 800 yıldır hacca gitmiyor. Kargaların güldüğü çok şey var böyle saçmalıklarla kargaları güldürmeyin. Ahmet Yesevinin hacca gittiği kesin ve kesin ortada ama adı Hacı Ahmet Yesevi yerine Hoca-Şeyh Ahmet Yesevi oluyor ama gitmediği belli olan Bektaş Veli hacı oluyor… GÜLMEK BEDAVA..

Baba İlyas, Mürşidi Dede Garkın’ın yurdu olan Mardin yöresinden Elbistan, Sivas üzerinden Amasya kırsalına yerleşmiştir. Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesinde Emir İlyas adlı bir köy kurmuştur. Bugün bu köy Afşin İlçesine bağlıdır. Emir İlyas; Eymür İlyastan bozulmuş ve bugün Emir İlyas diye geçer. Tarihi kaynaklarda Eymür İlyas olarak geçer. Bildiğiniz gibi Eymür Oğuz Boyudur.

Urfa-Viranşehir,Ceylanpınar, Mardin, Mardin-Kızıltepe arasında olan köy ve yerleşim birimleri:

Ayndevle: Ayna Dovle’nin köyü. 1240ta derisi yüzülerek öldürüldü. Hakka yürüdü.

Dedegarkın: Dede Garkının köyü. 1250lerde hakka yürüdü.

Küçükbektaş (Bektaş Viranı): Bektaş Velinin köyü. 1271 yılında hakka yürüdü.

Büyükbektaş (Bektaş-ı Büzürk): Bektaş Velinin köyü. 1271 yılında hakka yürüdü.

Tur İlyas: Baba İlyas’ın köyü. 1240ta öldürüldü öyle hakka yürüdü.

Kefertut ve İshak: Baba İshak’ın köyü. 1240ta öldürüldü öyle hakka yürüdü.

Til Affan: Şeyh Affan’ın köyü. Ölümü tam bilinmiyor ama 1260lar..

1240ta meydana gelen Büyük Alevî özgürlük savaşı olan BABAÎ başkaldırısından önce oluşan bu köyler, yerleşim birimleri; bütün sayılan pirlerin birbiriyle olan bağlarını açıkça gösterir;çünkü bu köyler birbirine çok yakındır. Ve pirlerin ölüm tarihleride birbirine yakındır. Buda bağlantıyı kanıtlayan başka bir ipucudur. Ahmet Yesevî gibi Anadoluda bulunmamış bir Nakşîbendî şeyhiyle bağlantıları yoktur.Üstelik Yesevî bu sayılan pirlerin hepsi doğmadan önce ölmüştür.
Bunların dışında Amasyada İlyas Köyü, Sivasta, Pazarcıkta Baba İshakın köyleri, Çoruma göçmüş Dede Garkınların soyu, Malatyada Dede Garkın köyü, Elbistanda bektaş ocakları, yine Elbistanda Dede Garkın Zaviyesi, yine Elbistanda Başı Kaba köyünde baba ilyas yaylağı, yine Elbistanda bektaş obasının şıvgın ve yolağzında yerleri vs vs bulunmaktadır.


GERÇEĞİN DEMİNE HÛ (O)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
PİR HÜNKÂR HACÊ BEKTAŞ VELİ HACCA GİTMEDİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Genel Konular :: Serbest Kürsü-
Buraya geçin: