ANA SAYFAYA GiTMEK iÇiN TiKLa..

 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ALEVÎLİK İSLAM DEĞİLDİR (3)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
aydo_62Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 22/06/08
Yaş : 28

MesajKonu: ALEVÎLİK İSLAM DEĞİLDİR (3)   Paz Tem. 06, 2008 2:41 pm

ALEVÎLİK İSLAM DEĞİLDİR (3)Farklar bölüm: 1


****İslamda evrenin yaratılışı yine tanrı vasıtasıyladır. İnsanda öyledir.
Alevilik inanışında Yaratılış, kudretten kopan ve arşta asılı duran bir kandilden (Güneş) gelen ışığın yer­yüzüne ulaşması ile başlamıştır. Alevi inanışının esası olan ışık aracılığı ile var oluş, İslam'ın anlatımları arasında yer almaz. Yukarıda Panspermia teorisinin gün geçtikçe daha da güç kazandığını ifade ettik. Canlılığın yani mahlukatın varlığını bilim 4 milyar yıl öncesinden başlatırken şöyle der: CANLILIK birden bire ve aniden yer yüzünde inanılmaz bir hızda çoğaldı. Onun için bigbang (büyük patlama), evrim, panspermia gibi teorilere sarıldı ve bir türlü kesin bir sonuca ulaşamadı ve ulaşamıyor. Aslında bildiği çok çok çok şey var ama bilim kesinlik istediği için teoriden öteye geçememektedir. National Geographic dergisinin 10 cdlik belgesel serisini edinebilenler meteorlar hakkında orada daha görsel bir biçimde inandırıcı kanıtlar görebilirler.


****Alevilerle müslümanların-islamın klasik olarak sayıldığı gibi farklarını yani, ibadet yerleri, ibadet şekilleri, kıble, oruç, hac, namaz, semah, ayin-i cem, enel hak gibi klişeleri saymayacağım ama şuda asla ve asla unutulmamalıdır ki bir dinin şartları bunlardır. Bunlar yerine getirilmeden bir inancın o dinin içinden sayılmasıda son derece abes ve saçmalıkdır. Hıristiyanda hacca gitmez, namaz kılmaz, camiye gitmez, oruç tutmaz ama islamla aynı tanrının aynı şekilsel kabullerine sahiptir. aynı yaratılış, aynı evrenin oluşumu ve aynı peygamberlerin tanınmasında bile farklılık yok iken bütün dinlerden evren, insan oluşumunda farklılık arzeden bir inanç nasıl oluyorda bu dinlerden sayılıyor aklım hala almıyor. KÖR olmak dışında nedir bunun izahı? İslam, Yahudilik, Hıristiyanlık bile Tanrı insanı ve evreni yarattı der. ALEVİLİK DEMEZ DEMEZ DEMEZ DEMEZ… görün artık ALEVİLİK İSLAM DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR DEĞİLDİR…


****İslamda kutsal olan bir kuş, hayvan vs türü yoktur.
Alevîlikte Turna Kuşuna çok büyük bir değer verilir. (Koyun, Alabalık da vardır.)


#Hayvanların içinde üç hayvan vardır ki bunlar diğer hayvanlardan ayrıdır; Biri KOYUN, biri TURNA, biri de ALABALIK’tır. Bunların Ana yolları ayrıdır ve diğer hayvanlara karışmaz. Bu üç hayvanın asılları İNSAN SOYUndandır ve vücudları AYRIdır.#

# Başköylü Seyyid Hasan Efendi, Hakkın Emri Rızası, yurt kitap-yayın


Seyyid Hasan (Hasan Sani) 4 kapıdan geçmiş bir Alevî erenidir. Mürşid’dir.
Mürşidlerin sözlerine, eylem ve yapıp-ettiklerine inanmamak olmaz. Söylemişse bir bildiği vardır.


****İslamda 72 millet kavramı kullanılır ve insan böyle tanımlanır.
Aleviler kendilerini 73. millet kabul eder. Kuranda 73. millet diye bir kavram veya tanım geçmez. Bunu bilmeyenimiz herhalde yoktur. Buda Güruh-u Naciden kaynaklanır. Herkes kendini ademe bağlarken Alevilik Şit’e bağlar. Buda Şit’in ilk insan değil genetik müdahale sonucu oluşan yeni İnsanı (sapiensi) simgeler.


****İslamda Mesih ve İmam Mehdinin geleceğine dair bir bilgi yoktur. Müslümanlarda buna inanmazlar.
Alevîlikte Mehdinin geleceğine dair inanç vardır. Üstelik Mehdi geldiğinde Kâbeyi yıkacak; çünkü Kabê yanlış yerdedir.
Evet Mehdi inacının aslı hep bir kurtarıcı fikrindendir. Ve bu islamda da yoktur. İslamda kuranda kurtaranda Tanrıdır. Bu mehdi inancının aslı yine aleviliğin Alisi ile ilgilidir. HAYDAR-I KERRAR kelimesini daha önce açıklamıştım. Haydar alevilikte ademe verilen isimdir ve Alinin sıfatlarından da biridir. Şöyle mantıkî bir sonuca varır: ALİ-İ KERRAR yani tekrar tekrar gelip giden Ali, TANRI… Tanrı sürekli ve tarihin belli dönemlerinde gemisiyle sürekli geliiiiirr ve gideerr…
Şu çok önemlidir::: Peygamberlerin hemen hepsinde bir dağ motifi vardır şöyleki: Musa’da Tur, Sina Dağı, Zerdüştte yine adını hatırlayamadığım bir dağ vardır, Muhammet’te ise HİRA ve NUR dağı vs vs.. ve dikkat edin tanrı ve melekler hep ışık içinde bu dağlara tecelli eder EEE yorum sizin ben daha fazla kurcalamayayım… Tanrılar ışıklar içindeki gemileriyle buralara iner.. kimsenin görmemesi için yükseklere yani dağlara inen tanrılar….
Yani şehre inse herkes görecek ve iman ne olur bilemiyorum artık… Zira Sodom ve Gomora da LUT’un evine gelen ve mayasız ekmek yiyen meleklerin, şehir sakinlerinin bu melekleri görmesi üzerine (ayetlerdede söylendiği gibi) bu meleklerin insanlara saldırması ve tanrının sodom’a ateş ve kükürt yağdırarak buraları yok etmesi gerçeğinide düşünürsek Tanrıların neden musanın kavminin tanrıyı görmek için sınırı geçmemelerini istediği ve kendisini görenin öleceğini söylemesi mantıkî bir sonuca varır.****İslamda Müsahiplik vb sosyal kurumlar yoktur.
Alevilikte Müsahiplik vardır ve hala devam etmektedir. Müsahiplik sadece ve sadece Aleviliğe has bir kurumdur. İslamda böyle bir kurum yoktur. Arap yarımadasında, hindistanda, Kazakistanda, Azerbaycanda, müsahiplik diye bir kurum ve ÇARHA DÖNME, AYİN-İ CEM diye bir şey yoktur. Bu sadece ANADOLUYA hastır. Ayin-i Cem nerede ise biz oradayız.****İslamda dualar bellidir ve Kurandan okunur.
Alevilikte dualar (Gülbang, Terceman) farklıdır ve anadilde yapılır. (sofraya oturup-kalkarken, 12 Hizmet sahiplerine edilen dua, kurban için edilen dualar vs. Müslümanlarda görülmez)****İslamda veya Müslümanlarda kişi yaşamını yitirince: Öldü, can verdi, mefta oldu vs. gibi terimler kalıplar kullanılır.
Alevîlikte öldü denmez “Hakka yürüdü” denir. Bu söz bile kendi içinde bir sır barındrır.****Bir kişi ebeveynleri İslam dinine bağlıysa doğuştan Müslüman sayılır ve belli bir yaşta İslami kuralları uygulamaya başlar ve mecburdur (Dinen mecburdur; ama laik ve demokratik düzen sayesinde uymaz ve de bu kuralları uygalamadığı taktirde cezalandırılamaz).
Alevîlikte böyle bir şey yoktur. Kişi Alevîliği sonradan yani reşid olduğu bir yaşta kendi irade ve sorgulama özgürlüğüyle kabul eder. Daha sonra müsahibini bulur, ikrar ceminde törenle Aleviyoluna girer ve kurallara uymaya, onları uygulamaya başlar.****İslamda Südur, İnsan-ı Kamil teorileri ve Devriye, Tenasuh gibi inançlar yoktur.
Alevîlikte bu teori ve inançlar vardır ve inanılır.****İslam orijinaldir. Kitabıyla, peygamberiyle vs vs. bir bütündür. Hiçbir felsefi veya özgün bir kültür barındırmaz. Kendisine hastır.

Alevîlik çeşitli felsefi, kültürel veya dini özellikler taşır. Asla bir dinle sınırlı değildir. Örneğin; Alevîlikte:, Hristiyanlık, Musevilik, İslam, Zerdüştlük gibi dinlerin kısmi özellikleriyle; Neoplatonizm, Panteizm, Tasavvuf, Budizm gibi felsefi öğretilerin sentezini ve Eski Türk-Kürt inançlarının Kültürel ve sosyal yanlarını bulabilirsiniz.


****İslamda beş şart vardır ve bunlar mecburidir.

Alevilikte 3 şey önemlidir.
a) İbadet dili olarak Anadili
b) Ayin-i Cem
c) Şeriatsız yaşam (Oruç yok, hac yok, zorunlu ibadet yok, cinsiyet ayrımı ve içki yasağı yok)****#Kuran'dan Alevilik Çıkmaz
“Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen, “Okunacak en büyük kitap insandır” diyen, “Hakkı ister isen âdemde iste / Irak’ta Mekke’de Hac’da değildir” diyen, “Telli sazdır bunun adı / Ne ayet dinler ne kadı” diyen bir inançla bu kadar da oynanmaz ki diye düşünen bir gözlemci olarak, Kuran’dan aktarımlarla Alevilik anlatmaya çalışanların Aleviliği değil; kendilerini, geldikleri noktayı anlattıklarını düşünen biri olarak konuya kısaca değinmekten de kendimi alamadım.#

# Erdoğan AYDIN****Alevilik Hz. Ali taraftarlığı olarak belirtilmiş olduğundan, islam dünyasında, hangi halk ya da ulustan olursa olsun bütün Hz. Ali taraftarlarına Alevi deniliyor. Kuşkusuz bu çok ciddi bir yanılgıdır. İslamın bir mezhebi olarak bölünmüş olan Hz. Ali taraftarlarına ŞİA denmektedir. Şia müslümandır. Şia Arapçada "taraftar" anlamına gelir, bizzat Hz. Ali tarafından ifade edilmiştir. Alevilik bu belirlemenin dışındadır ve daha çok Mezopotamya ve Anadolu kökenlidir . Bu nedenle bugün en temel iki halk öğesinden Kürtler ve Türkmenler oluşturmaktadırlar. Bu coğrafyada yaşayan diğer halklardan da aynı kökene dayanan Aleviler bulunmakla beraber çoğunluk bu iki halktandır. Şia’da Cem evi, Kırklar, Müsahiplik, gibi dünyada sadece Alevilere has kurumlar, inançlar yoktur. Alevilik üstündeki Bu Ali hipoteği ve aşırılığının tek ama tek nedeni ŞİAdır. Buda Şah İsmail ve Fuzuli gibi Şiilerin etkisiyledir. Özellikle ŞAH İSMAİL eliyle 1500lü yıllarda yürütülen ALİ propagandasıyla, Ali artık Aleviliğin önünde engel haline gelmiştir. Şahkulu Baba halkını kandıran ve Osmanlıdan kaçerken kendisine sığınan Alevileri kaçtıkları için KATLEDEN şah ismaildir. Ve kendisi Şiidir alevilikle hiç ama hiçbir ilgisi yoktur. Onun adına Nefesler yazan Anadolulu Alevi Pirlerdir ki şah ismail bize tatlı görünsün onun etrafında birlik olup osmanlıdan kurtulalım; ama olmadı…


Devam Edecek…Enel Hakk


YOL CÜMLEDEN ULUDUR (Alevilik bizden, kadın erkekten uludur)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
ALEVÎLİK İSLAM DEĞİLDİR (3)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Genel Konular :: Serbest Kürsü-
Buraya geçin: